Hledáte nejlepší nabídku letenky?

Irsko Newgrange

Letenka Irsko Newgrange


Irsko je známé svým bohatým kulturním dědictvím a místy s neuvěřitelnými historickými pozůstatky. Jedním z nejvýznamnějších je bezpochyby nádherný megalitický pohřební komplex známý jako Newgrange.

Newgrange se nachází asi 50 kilometrů severovýchodně od Dublinu, nedaleko vesnice Donore v hrabství Meath. Tato starobylá stavba je datována do doby neolitu, přibližně do roku 3200 př. n. l., což z ní dělá jeden z nejstarších dochovaných kamenných památek na světě. Newgrange je součástí rozsáhlého komplexu s dalšími dvěma podobnými pohřebními mohylami - Knowth a Dowth.

Komplex Newgrange se skládá z velké pohřební mohyly obklopené kamennou zdí a jedinečného místa uvnitř mohyly, zvaného komora. Co dělá Newgrange tak jedinečným, je jeho orientace a způsob interakce se slunečním světlem. V průběhu zimního slunovratu slunce osvětluje úzký průchod do komory, takže její střední chodba je záplavou světla.

Tato interakce se sluncem je považována za významný důkaz důmyslného plánování a znalosti astronomie v této nejstarší době. Komora je zdobena dobovými spirálovými motivy, což podtrhuje uměleckou hodnotu a symboliku stavby.

Samotná konstrukce Newgrange je impozantní. Pohřební mohyla je tvořena zhruba 200 000 tun kamene, který byl dovezen z vzdálenosti přes 20 kilometrů. Uvnitř je kamenné jádro, které je pokryto páskami velkých vápencových bloků. Celou stavbu zakončuje 97 tunicovitých kamenů. Většina z nich je odškrtnutá červeným překryvem, což dodává celému místu výrazný vzhled.

Newgrange není přístupný veřejnosti bez dozoru. Navštívit tento ohromující kulturní poklad lze přes vstupní centrum, které nabízí průvodcovské prohlídky. Tyto prohlídky umožňují návštěvníkům nejen prozkoumat mohylu a komoru, ale také získat bohaté informace o historii a symbolice tohoto místa od kvalifikovaných průvodců.

Newgrange je dokonalým příkladem neolitických inovací a technických dovedností. Je svědectvím o vzdělanosti, kreativitě a organizaci tehdejší společnosti. Tato památka vytváří prostor k hlubokému zamyšlení nad minulostí a odkazem naší lidské historie.

Pokud plánujete návštěvu Irska, rozhodně nezapomeňte zařadit Newgrange na svůj itinerář. Toto fascinující místo nabízí jedinečnou příležitost prozkoumat bohatství irského kulturního dědictví a pochopit složité souvislosti našich předků.


Nejčastější dotazy a odpovědi Irsko Newgrange


Obecné otázky:

1. Co je Newgrange?
Newgrange je pradávné neolitické pohřebiště a megalitycký památník, který se nachází v Irsku.

2. Kde se Newgrange nachází?
Newgrange se nachází na poloostrově Boyne Valley v hrabství Meath, asi 50 kilometrů severně od Dublinu.

3. Kdy byl Newgrange postaven?
Newgrange byl postaven kolem roku 3200 př. n. l., což ho činí starší než Slunečníkalpyramids v Gize nebo Stonehenge.

4. Jak byl Newgrange objeven?
Newgrange byl objeven v roce 1699, kdy se během bouře zřítil kamenný kotouč, odhalující vstup do vnitřní komory.

5. Jaké rituály se zde prováděly?
Předpokládá se, že v Newgrange probíhaly pohřební rituály a sluneční oslavy. Slavný sluneční výstup o letním slunovratu je také důležitým aspektem.

Odpovědi:

1. Je možné navštívit Newgrange?
Ano, Newgrange je otevřené veřejnosti a může být navštíveno s průvodcem.

2. Jaké jsou otevírací doby a jak se tam dostat?
Newgrange je otevřeno každý den v roce kromě Vánoc a Silvestra. Může se tam dostat autem nebo veřejnou dopravou z Dublinu.

3. Je nutná rezervace předem?
Ano, rezervace je povinná, protože počet návštěvníků je omezen kvůli ochraně památky.

4. Jak dlouho trvá prohlídka Newgrange?
Prohlídka trvá obvykle přibližně 45 minut a zahrnuje vstup do vnitřní komory a informace o historii a významu místa.

5. Je povoleno fotografování uvnitř Newgrange?
Bohužel, fotografie nejsou v povoleny uvnitř Newgrange kvůli ochraně stěn a reliéfů.

6. Jak daleko je Newgrange od Dublinského letiště?
Newgrange je asi 30 kilometrů od Dublinského letiště, což představuje asi 30 minut jízdy autem.

Tyto otázky a odpovědi poskytnou základní informace o Newgrange v Irsku. Samozřejmě je zde mnohem více zajímavostí k objevování a objevování této fascinující historické památky.


Dovolená Irsko Newgrange


Irsko je země bohatá na historii, přírodu a zajímavá místa k návštěvě. Jedním z těchto fascinujících míst je Newgrange, stará megalitická lokalita nacházející se v hrabství Meath na východě Irska. Tato obrovská kamenná struktura je největší ze skupiny megalitických hrobek známých jako Brú na Bóinne, které jsou zapsány na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Newgrange je přibližně 5 000 let staré a bylo postavené na konci neolitické doby. Jeho nejlépe zachovalá část je obrovský válcovitý kopec, který je vysoký téměř 13 metrů a průměr má okolo 85 metrů. Tento kopec je stěnami tvořenými z obrovských kamenných bloků a je kryt půdním koberecem, který ho činí ještě více vtíravým.

Jižní strana Newgrange je nejobdivuhodnější. Zde se nachází vchod dovnitř struktury, což je úžasný archeologický a inženýrský triumf. Vchod je ohraničen dvěma velkými kameny, z nichž jeden je zdoben spirálovými a kruhovými vzory, které představují slunce a spirálovitý pohyb. Tímto vchodem se dostanete do předsíně, která vede k hlavní centrální komoře.

Centrální komora je nejimpozantnější částí Newgrange. Je obklopená obrovskými kamennými bloky a její stropy jsou podpírány dalšími kameny. Zde se nachází obdélníková mramorová deska se symboly slunce a spirálami, které jsou často interpretovány jako rituální nebo kalendární znaky. V centrální komoře se také nachází oltář, na kterém se předpokládá, že byly provedeny náboženské obřady související se sluncem a ročními obdobími.

Nejvýznamnější a nejohromnější atrakcí Newgrange je unikátní sluneční ještěrka. Jedná se o speciální otvor nad vchodem do Struktury, který je přesně zarovnán s polohou slunce o svátku zimního slunovratu. Tento okamžik je každý rok kolem 21. prosince. V tento den sluneční paprsky procházejí dovnitř skrze ještěrku a osvětlují celý vstupní koridor až do centrální komory. Je to nesmírně fascinující jev, který poskytuje jedinečný pohled na starobylou kulturu a znalosti neolitických lidí.

Pokud se rozhodnete navštívit Newgrange během své dovolené v Irsku, měli byste zvážit, že vstup do struktury je možný pouze organizovanou prohlídkou. Toto opatření bylo zavedeno, aby se zachovala a chránila lokalita. Prohlídky jsou prováděny odbornými průvodci, kteří vám poskytnou všechny důležité informace a zajímavé příběhy o Newgrange.

Newgrange je skutečně fascinující místo, které nás přenáší do dávných časů a umožňuje nám prozkoumat odkaz našich předků. Pokud máte rádi historii, archeologii a starobylá místa, Newgrange by mělo být na vašem seznamu must-see míst během vaší dovolené v Irsku.


Počasí Irsko Newgrange


Newgrange: Fascinující místo s unikátním historickým významem a proměnlivým irským počasím

Irsko je známé svými rozmanitými a často nepředvídatelnými počasím. Přestože je ostrov Irsko obecně spojován s deštěm a mlhou, existují určité oblasti, které mají unikátní počasí, které ještě podtrhuje atmosféru a kouzlo tohoto místa. Jedním z těchto míst je Newgrange, megalitický hrob s obrovským archeologickým a historickým významem.

Newgrange se nachází na východě Irska, přibližně 50 kilometrů severně od Dublinu. Jeho nejvýznamnější památkou je hrobka, která byla postavena před více než 5 000 lety na konci neolitu, v době, kdy lidé přecházeli od kočovného způsobu života k osídlení pevným sídlem. Jedná se o jeden z nejvelkolepějších megalitických památek v Evropě a je zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

Newgrange je nejznámější pro svůj největší architektonický unikát - zatímco na povrchu vypadá jako obyčejný kopec, uvnitř se skrývá skutečný skvost. Tato hrobka je postavena z obrovských kamenů, které byly pečlivě uspořádány tak, aby vytvářely jedinečný tunelovitý tvar. Nejzajímavější je však skutečnost, že v den zimního slunovratu, tedy kolem 21. prosince, dopadají sluneční paprsky přímo skrz speciálně navržený otvor a osvětlují celý interiér hrobky po dobu zhruba 17 minut. To je díky inovativnímu návrhu, který pochází z doby, kdy neexistovaly počítače ani technické vybavení.

Irské počasí však přidává Newgrange další rozměr. Kvůli nedalekému moři a geografické poloze se počasí na tomto místě rychle mění. Během jednoho dne se můžete setkat se sluncem, větrem, déšťem a dokonce i čelem bouře. To vytváří úchvatný kontrast s tajemnou atmosférou místa a dodává mu ještě větší mystičnost.

Navštívit Newgrange za různého počasí může být zážitek sám o sobě. Deštivý den poskytne památce intenzivnější a romantickou atmosféru, zatímco slunečný den umožní plně se ponořit do historie a krásy tohoto místa. Silný vítr může dodat dojem, že jste se vrátili do doby, kdy byl Newgrange aktivním rituálním místem a místem oslav.

Newgrange je bezpochyby fascinujícím místem, které je působivé jak svým historickým významem, tak i irským počasím, které ho obklopuje. Proto, pokud chystáte návštěvu Irska, nezapomeňte si toto místo zahrnout do svého itineráře. Budete zde nadšeni jak archeologickým bohatstvím a kulturním významem, tak i proměnlivostí počasí, která tomuto místu dodává další význam a kouzlo.


Ubytování Irsko Newgrange


Newgrange – fascinující irská historie a krásné ubytování

Irsko je země plná úchvatných přírodních scenérií, poutavých historických památek a bohaté kultury. Jednou z nejvýznamnějších a nejstarších historických lokalit v Irsku je památka nazvaná Newgrange. Tato UNESCO památka leží asi 50 kilometrů severozápadně od Dublinu, v hrabství Meath. Kromě fascinující historie se v okolí Newgrange nachází také mnoho skvělých možností ubytování, které vám umožní prozkoumat tuto oblast do hloubky a užít si výjimečnou atmosféru místa.

Newgrange je prehistorická pohřební mohyla datovaná do 3 200 př. n. l. Její nejslavnější a nejvýraznější rys je Megalithický přístřešek, který sloužil jako pohřební komora. Kamenné desky o hmotnosti až 20 tun se vztyčují do výšky a jsou ozdobeny různými znaky a záhadnými vyhloubeninami. Její unikátní konstrukce dovoluje slunečnímu světlu proniknout přes kamennou střechu přes úzký otvor, který umožňuje speciální sluneční světlo proniknout dovnitř komory. Toto sluneční osvětlení se odehrává pouze během zimního slunovratu na 21. prosince a je považováno za jeden z nejslavnějších příkladů prehistorického inženýrství.

Pokud se rozhodnete navštívit Newgrange a prozkoumat tento úžasný historický komplex, určitě byste neměli minout příležitost zůstat v jednom z místních ubytování. V okolí Newgrange a v celém hrabství Meath se nachází velké množství útulných hotelů, penzionů a Bed & Breakfast. Tyto ubytovací možnosti vám umožní zažít skutečný půvab irského venkova a dostat se blíže k obyčejným Irům.

Mezi populární volbou ubytování v tomto regionu patří tradiční irské Bed & Breakfast. Tyto rodinné provozované ubytovny nabízí příjemné a přátelské prostředí, kde se můžete seznámit s místními a užít si autentické irské pohostinnosti. Pokoje jsou často laděny do tradičního stylu a poskytují vše potřebné pro pohodlný pobyt. Snídaně zde bývají vynikající, často se podávají čerstvé a typické irské pokrmy, které vám dodají energii na den strávený prozkoumáváním památek.

Pro ty, kteří preferují větší komfort a luxus, je v okolí Newgrange k dispozici i několik hotelů. Tyto hotely často nabízejí moderní vybavení, wellness centra, venkovní bazény nebo golfové hřiště. Můžete si užít relaxaci po náročném dni prozkoumávání, nebo strávit odpoledne u bazénu nebo hřiště. Pobyt v hotelu vám také umožní objevit život v irském venkovském městečku, navštívit místní hospody a ochutnat místní speciality.

Pokud hledáte jedinečné ubytování, v okolí Newgrange se nachází i několik historických a tematických penzionů a hostinců. Některé z nich mají atmosféru z minulosti a poskytují autentický zážitek. Můžete se ubytovat v přestavěné historické budově s kamennými zdmi a trávit večery u krbu. Tato ubytování vytvářejí nezapomenutelnou atmosféru, která vám umožní ve svém dovoleném skutečně ponořit se do irské historie.

Newgrange je nejen fascinující památka s bohatou historií, ale také oblast, která nabízí skvělé možnosti ubytování. Bez ohledu na to, zda preferujete pobyt v rodinném penzionu nebo luxusním hotelu, v této oblasti najdete možnosti, které splní všechny vaše potřeby. Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv typ ubytování, váš pobyt v okolí Newgrange určitě zanechá nezapomenutelné dojmy a obohatí vaše cestovatelské zážitky.


Největší internetový výběr letů

97% našich klientů doporučuje naše služby

Zajištění nejlepší ceny

Nejlevnější letenky do celého světa

Kupte si nejlevnější letenky do okouzlujících míst ať už krásou nebo podivnosti.

Prohledat letenky